Proč jsou pro nás zásuvky a vypínače nezbytné

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/categories/departments/living_room/16239/

Používáme je v podstatě každý den, avšak jen málokdy si to uvědomujeme. Tito pomocníci jsou opomíjeni, ač nám poskytují skutečně neocenitelné služby. Bez nich by prakticky nebyl možný rozvoj technologií tak, jak jej známe dnes. Přestože se jedná o jedny z nejvíce používaných zařízení, jsou zároveň i ta nejvíce opomíjena. Ano, správně. Jsou to zásuvky a vypínače.
ilustrace propojení mezi zásuvkou a přístrojem
Pojďme se na chvíli zamyslet, co by se stalo, kdyby najednou nebyly. Měli bychom velký problém, že ano? Ale jak velký? A dokázali bychom se z něj vůbec vzpamatovat?

Nejprve se podívejme na vypínač. Všichni víme, k čemu slouží. Stiskneme či otočíme knoflík, nebo přehodíme páčku, a přístroj se zapne. Je to pohodlné a tak jednoduché, že to zvládne i naprostý laik. Pokud bychom je neměli, museli bychom spojovat kontakty ručně. A to je jednak velmi přesná práce, kterou by například lidé se sníženou motorickou dovedností nebyli schopni udělat, a jednak také nebezpečná. Koneckonců většina takto ovládaných přístrojů je zapojena do elektřiny.

A to ani nemluvím o pohodlí, které nám přináší dálkové ovladače. Díky nim nemusí již staří lidé či lidé se sníženou pohybovou schopností vstávat z křesla, což pro ně může být mnohdy i bolestivé, jen proto, aby si zapnuli televizi nebo aby na ní přepnuli kanál.

Co se týče zásuvek, především těch elektrických, tak zde jsou výhody ještě mnohem větší. Především co se týká bezpečnosti. Jistě všichni víme, že manipulaci s ní je dobré svěřit pouze do rukou odborníka, a i ten k tomu musí přistupovat se značnou dávkou opatrnosti. A nyní si představte, že byste museli pokaždé, když vložíte cokoliv do zásuvky, pečlivě propojovat správné kontakty, aby tam šel správně proud. Rozhodně jen málokdo by toho byl schopen, neboť by se jednalo o velmi, velmi nebezpečnou proceduru.
bílá elektrická zásuvka s přístrojem a květinou
Jak je vidět, zásuvky a vypínače nám přináší mnoho dobrého. Neměli bychom je tedy tak opomínat, jak to dosud děláme. Naopak, měli bychom začít jim věnovat větší pozornost a péči. Rozhodně si to zaslouží za to, co pro nás dělají.

Jako u všeho, i u zásuvek a vypínačů existuje i při nejlepší péči riziko, že se rozbijí. Co v takovém případě dělat, abychom situaci nezhoršili?

Previous post Hračka, která nestárne
Next post Když nestíháte vydělávat, sjednejte si půjčku