Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Začněte hledat v zahraničí

Nejčastěji firmy nabírají zahraniční zaměstnance na pozice operátorů výroby a logistiky, IT specialisty, top manažery, projektové manažery a jazykově dobře vybavené zaměstnance mezinárodních center sdílených služeb a zákaznického servisu, kterých jsou v ČR desítky. Spektrum chybějících kandidátů je tak vskutku široké.
 ženy v práci
LinkedIn a Skype (ne vždy) k vašim službám
Jak ty správné lidi oslovit? Tak může znít první otázka, která v případě zahraničního náboru přijde na mysl. Situace přechodu mnoha HR procesů do online prostředí lze využít pouze v případě oslovení kvalifikovaných zaměstnanců.
 
Dostat se ke vhodnému projektovému manažerovi nebo k programátorovi tak může znamenat “pouhé” projíždění a interakce na LinkedInu. Pohovor s kandidátem můžete vést na Skypu, čímž se jednak přesvědčíte o jeho znalostech, ale také sjednodíte vzájemná očekávání.
 
Tato metoda přestává být efektivní v momentě, kdy řešíte nábor nekvalifikovaných lidí. Potenciální zaměstnance do výroby nebo na stavby nejlépe oslovíte v místě jejich bydliště či pobytu. Často to funguje tak, že první zahraniční pracovníci vám za odměnu doporučí další lidi z jejich regionu. Dostat se k prvním příchozím ale rozhodně není snadné, a pokud do procesu nechcete investovat vlastní čas, je dobré využít služeb agentury.
 
Rostoucí agenda i náklady
I když se vám podaří ty správné lidi najít, nemáte ještě zcela vyhráno. Čeká na vás spousta povinností převážně úředního a organizačního charakteru.
 zaměstnanci v obleku
Budoucím zaměstnancům je třeba zajistit dopravu do Česka, víza, ubytování, ale i například vstupní lékařské prohlídky. Samozřejmostí je také přítomnost tlumočníka pro první měsíce pobytu. Je také na vás postarat se o to, aby se na pracovišti nedocházelo k projevům xenofobie, což v kontextu momentálního záchvěvu (pseudo)patriotismu může být vskutku složité.

Trápí vás nedostatek zaměstnanců? Začněte hledat v zahraničí
Share