Zahradní pergola – důležitá součást zahrady

Zahradní pergola – důležitá součást zahrady


Trávíte rádi čas na venku? Milujete grilování, pití kávy nebo jen posezení s přáteli v klidu své zahrady, ale chybí vám nějaký přístřešek? Pak je pro vás tou správnou volbou zahradní pergola. Dnes je na trhu spoustu typů těchto přístřešků. Můžete si vybírat z různých materiálů, typu zastřešení i způsobu zakotvení do země. Taky se můžete rozhodnout, zda chcete, aby byl pergola u zdi domu nebo stála samostatně uprostřed zahrady.

dřevěná zahradní pergola

V současnosti se staví buď dřevěné nebo kovové pergoly. Hliníkové pergoly jsou většinou modernější, konstrukce se dá natřít na jakoukoliv barvu a hliník, ze kterého je vyrobená je bezúdržbový. Jejich cena je však vyšší než u dřevěných pergol. Předností dřevěných pergol není jen jejich cena, ale taky přírodní vzhled, který krásně zapadne do vaší zahrady. Oba typy pergol seženete připravené ve formě skládačky, takže si je můžete postavit sami nebo si nechat nějakou pergolu vyrobit a postavit přímo na míru.

Dřevěná zahradní pergola

Výhodou pergol je to, že mají střechu, která chrání před sluncem a mnohdy i před deštěm. Kávu či grilovačku je možné pod ní uspořádat téměř za každého počasí. Je také na nás, zda si zvolíme, jestli bude mít nějaké stěny nebo bude otevřená. Výhodou stěn je ochrana proti větru, pergola bez nic je zase více vzdušnější a působí větším a otevřenějším dojmem. Pokud se však rozhodneme pro stěny, můžeme je nechat porůst různými popínavými rostlinami, například vinnou révou. Střecha může být tvořena lamelami, šindelem nebo třeba dřevem. Čím větší pergolu si necháte postavit, tím více věcí pod ni vleze. Většinou se pod pergolu umístí zahradní nábytek a gril. Posezení s přáteli a relaxování nabere úplně jiný rozměr.

Každá z pergol má své kouzlo a je jen na vás, jaký typ zahradní pergoly dotvoří atmosféru vaší zahrady. Ať už se přikloníte k moderní nebo retro pergole, důležité je, aby byla kvalitní a vydržela vám spoustu let.

Previous post Nejen veverky milují oříšky …
Next post Všechny problémy mají své řešení