Ačkoliv se může zdát, že šití je náročná disciplína, s trochou talentu a nezbytnou dávkou píle, zvládne šití téměř kdokoliv.

Nejprve je nutné naučit se alespoň základní typy šití, případně investovat do šicího stroje, který vám práci velmi usnadní. Bohužel i šicí stroj má svá úskalí a proto se v začátcích hodí znát osobu, která má se šicím strojem již zkušenosti. Přestože je šicí stroj velký pomocník, v začátcích to tak vypadat bohužel nemusí. Jestliže vás však práce se šicím strojem v prvních hodinách neodradí, stane se vaším věrným pomocníkem.

šicí stro

Co nakoupit než začnete šít?

Žádné šití se neobejde bez látky a kvalitní nitě. Výběr látky spočívá pouze na vás, mělo by se však jednat o kvalitní látky, které mají dobré vlastnosti. Než budete látku kupovat, pečlivě si spočítejte množství, které na oblečení potřebujete. Vždy zakupte látku o větší déle, než jste vypočítali, zvláště pak v úplných začátcích.

Nitě volte vzhledem k výběru látky. Jeli látka tmavá a silnější, použijte tmavé odstíny nitě o větší pevnosti. Během šití se spotřebuje velké množství nitě, proto ji opět zakupte ve větším množství.

krejčovská panna

Přestože budete pracovat s měkkými látkami, je dobré mít v zásobě náhradní jehly do šicího stroje. Nebudete tak muset přerušovat práci a čekat na nové jehly.

Jestliže vás šití uchvátilo, můžete si zakoupit krejčovskou pannu. Krejčovská panna vám usnadní celý proces šití a zároveň může sloužit jako odkládací plocha pro vaše výrobky. Vy tak snadněji uvidíte nedokonalosti na oděvu nebo výsledný vzhled oblečení.

Jak začít?

Nejprve začněte s jednoduchými styly. Jednoduchá jsou trika, kalhoty či jednoduché sukně. V momentě, kdy toto jednoduché oblečení budete perfektně ovládat, můžete se pustit do složitějších sukní, případně šatů. Během začátků, využívejte levnější či staré látky, kterých vám nebude líto.

Začínáme šít