Jak je to s těmi důchodci

Spousta starších lidí dostává více než druhořadé peníze za to, že celý život dřeli a přispívali do státní pokladny – to je něco, co by bylo nutné napravit. Byť by se ty peníze museli odněkud vzít. Ale přiznejme si, nemusí to být tak strašné. Nejhorší je, pokud lidé žijí v pronajatých domech nebo někde, kde musí platit ještě nájem, to je potom úplně jiná. Ale i tito mají několik možností, jak omezit své náklady – jsou to ale velké zásahy, o kterých lidé nechtějí slyšet, ale značně by to pomohlo. Spousta starých lidí žije v podnájmu, zatímco by klidně mohli žít úplně někde jinde. A pozor, onen zásah zmíněný výše není pouze pro samotného důchodce, ale také pro jeho potomky. Spousta lidí má málo času starat se o cokoliv a spousta lidí nemyslí na budoucnost. Ale to přeci neznamená, že by se mladší generace nemohla postarat o tu starší i takovým způsobem, že by se rodiny sestěhovaly. Nač udržovat byt, za který starý člověk zaplatí polovinu důchodu, když by mohl případně být zadarmo někde na venkově nebo dokonce, že by se mohl přestěhovat do domova důchodců, kde nájem není zas tak úplně strašný.
invalidní vozík

Léky nebo jídlo?

Spousta starších lidí řeší spoustu zdravotních problémů, mají na to předepsáno spoustu léků a vůbec to vypadá špatně. V každé diskuzi se rozebere, kolik léků, kdo musí brát. Ale to vše je naprosto zbytečné, pokud životospráva zůstává stejná. Alkohol, bůčky, tučné a nekvalitní potraviny, to vše je jeden velký negativ v životech těchto lidí, kteří pomaličku strádají pod tíhou. A žádný lék nedokáže změnit špatné návyky. A to je jeden ze zásahů, jak sice ušetřit v konečném důsledku, ale neskutečně to bolí – protože starší lidé jsou tvrdohlavější a zkrátka nechtějí měnit své návyky. Chtějí onen bůček a pořádně tučně namazaný chleba. Nikdo se nechce měnit, ale chce, aby se změnil svět.
starý člověk

Proč je nutné změnit sebe?

Protože jinak máme zajištěný pád. A ten pád bude hodně bolet. Můžeme si říkat, že přeci člověk na něco umřít musí, ale pokud jenom pomyslíme na to, co bychom mohli všechno dělat, je to více než velký důvod, proč být smutný.