Jak bojovat proti hoaxům na internetu

Každý dneska sdílí nějaký ten hoax. Byť to vypadá sebereálněji, fotky jsou strašlivé, může se úplně v pohodě jednat o vyfabrikovanou zprávu, kterou si „vymyslel“ nějaký pomatenec doma na počítači a vyslal ji do éteru. O to je to mnohem těžší, tedy bojovat proti tomu, protože často hoaxy tvoří amatérští zpravodajové, kteří loví senzaci a mají nějaký motiv – zaměřit se na minoritu a pořádně ji zavařit, shodit nějakou veřejnou osobu, podpořit takto svého oblíbeného kandidáta nebo sportovce – tím, že naházíte špínu na všechny okolo. Je to opravdu svět plný překvapení. Ale jde proti nim také bojovat.
hlášená chyba
 
1)      Pokud vám někdo pošle zprávu, která vypadá až příliš dobře, na to, aby to byla pravda, tak si ji nejdříve ověřte. Většinou se takové zprávy týkají osobního života politiků, sportovců, zpěváků, politiky, mezinárodních vztahů apod., tedy toho, kde to vře. Jednoduše si je zkuste najít na internetu nebo je pošlete nějaké skupině, která tyto fenomény analyzuje – manipulátoři.cz na Facebooku nebo jinde.
lži pod lupou
2)      Jakmile zjistíte, že se jedná o podvodnou zprávu, tak okamžitě můžete začít bojovat, pokud vám není lhostejné, že lidé ve vašem okolí jsou touto zprávou ovlivňováni.
a.       Odepište zpátky člověku, který vám danou zprávu poslal, a napište mu, že šíří hoax, ať toho nechá.
b.       Zveřejněte zprávu na svém profilu na sociálních sítích spolu s popiskem, že se jedná o falešnou zprávu a proč tomu tak je. Aktivně se zapojte do boje veřejně. Klidně i zveřejněte jméno toho, kdo vám jej poslal, to není nic proti ničemu a veřejně ho pěkně vyzvěte, aby se vyjádřil k tomu, že vědomě posílá lživé informace.
c.       Pokud člověka znáte i v realitě, nebojte se konfrontace. Pokud informaci jenom sdílel, tak jde vždycky o tom mluvit. Pokud ji vytvářel, dejte mu/jí facku.
d.       Pokud to někdo sdílel na sociální síti, nahlaste příspěvek jako lživý nebo falešný, administrátoři nyní velmi úpěnlivě bojují proti všem těmto příspěvkům.
špatné zprávy 
Hlavně se nebojte vystoupit. Jak říkal prezident osvoboditel Masaryk „Pravda zvítězí!“, a prezident Havel dodal: „Pravda a láska vždy zvítězí nad zlobou a nenávistí!“. A toho se držte.

Previous post Jak je to s těmi důchodci
Next post Jak přežít noční vstávání k miminku