Státní technická kontrola

Státní technickou kontrolu vozidla definuje zákon č. 56/2001 Sb. Zde najdete veškeré informace týkající se k tomuto, k jakému účelu slouží i jaký postih vám hrozí v případě nesplnění povinnosti nechat své auto pravidelně prověřit. Nesnažte se zákon jakýmkoliv způsobem obejít. Nejde totiž jen o kdejakou byrokracii. Naopak. Stát se tímto způsobem snaží zajistit, aby se na vozovkách nevyskytovala auta nebezpečná svému řidiči i dalším účastníkům provozu.
oprava vozu
Vozidlo, které není technicky způsobilé a prověřené, zvyšuje riziko dopravní nehody a tím i poškození nejen finanční, ale především na zdraví, případně na lidských životech. Kontrola technického stavu automobilu se provádí dle zákona každé dva roky, přičemž u zcela nových aut platí, že první kontrola musí proběhnout až po čtyřech letech od data uvedení do provozu. Existuje ještě další výjímka. Tou je situace, kdy vás zastaví příslušník Policie ČR a shledá vaše auto nezpůsobilé k dalšímu provozu na vozovce, i když máte dosud platnou technickou kontrolu. Může se vám lehce stát, že budete v takovém případě vyzváni k neprodlenému odstranění určité závady, a to nejpozději ve lhůtě třiceti dnů.

Kolik zaplatíte

Mít své auto v pořádku chce jistě každý. Jde přece hlavně o vaši bezpečnost a o určitý klid v případě policejní prohlídky vozu. Částka, která se platí při provádění státní technické kontroly, vás nijak nezruinuje. Obecně lze počítat výdaji plus mínus okolo tisíci koruny. Výsledná cifra se samozřejmě odvíjí od toho, kde si kontrolu necháte udělat.
motor vozu

Co když technickou kontrolu prostě nemáte

Každému z vás se může však stát, že na technickou kontrolu buď zapomenete, nebo na ní zrovna teď nemáte peníze a nějaký čas jezdíte bez platné kontroly. Možná tak trochu vsázíte na to, že policisté přimhouří očko, projeví pochopení a nechají vás jet vesele dál. Nenechte se ale mýlit. V případě, že se opovážíte na vozovku s takovým vozem, hrozí vám nejeden problém. Jestliže bude státním orgánem zjištěno, že se vozíte bez platné technické kontroly, může vám být udělena pokuta až do výše deseti tisíc korun a zahájeno správní řízení, jehož výsledkem bývá i udělení zákazu řízení až na dobu jednoho roku. Samozřejmostí je okamžité odstavení vozidla, takže ať jste, kde jste, v jízdě pokračovat nebudete.

Previous post Dokonalá manželka
Next post Pořiďte si masožravku