Kdo si srkne, pozná pravdu

Náš nejslavnější zpěvák nám v jednom starším hitu oznamuje, že si osladí kávu. Odborníci sice jeho úmysl až tak moc neschvalují, ale dokáží vysvětlit, proč se mu zdála natolik hořká, že do ní musel nasypat cukr.
·        Dříve se k nám z kávových plantáží dostávala nekvalitně zpracovaná zrnka kávy.
·        Odborníci nazývají tuto nekvalitní kávu „s defektem“.
·        Zrna se musela dlouho pražit, až se spálila.
·        Pak káva získala hořkou chuť.
mletá a celá zrna
Podle odborníků není hořká káva kávou kvalitní. Dnes se na plantážích kávová zrna přebírají ručně, proto se stává káva mnohem kvalitnější. Kávy jsou dva základní druhy.
1.      Arabika– to je káva, která je kvalitnější. Logicky je i dražší. Obsahuje menší procento kofeinu a má kyselejší chuť.
2.      Robusta– je o něco méně kvalitní, tudíž levnější. Tato káva je výrazně hořká a obsahuje i dvojnásobek kofeinu.
zrnka kávy ve skle

Jak poznám kvalitní kávu?

Jak poznat, kterou kávu jsme si právě přinesli domů? Podle toho, odkud ji neseme. Jestliže jsme vykonali nákup v supermarketu, tak je jasné, že máme Robustu. Správně ochutnat kávu je docela zajímavý proces. Ochutnávání kávy má svůj zvláštní název, který zní – cupping. Je to spíše srkání nežli popíjení. Pokud byste se tohoto procesu chtěli zúčastnit, tak dostanete k šálku kávy ještě jednu nezbytnou proprietu – speciální cuppingovou lžíci. Tou budete kávu srkat. Čím hlasitěji to budete provozovat, tím odborněji u toho budete vypadat.

Při tomto nespolečenském chování se káva rovnoměrně rozprostře v celých ústech i na jazyku, a to Vám dovolí pocítit najednou všechny chutě. Ono by asi nešlo do sebe šálek kávy naráz obrátit a pak zjišťovat, jestli byla dobrá. Dobří vinaři a znalci vína také přeci víno povalují na jazyku a „nehrknou“ do sebe najednou celou skleničku. Sice u ochutnávání nesrkají, ale kdo ví, třeba něco okoukají od „kávových kolegů“ a v budoucnu svou degustaci zdokonalí.
 

Previous post Senioři a finance
Next post Chůze, cyklistika a plavání