Jak ukotvit markýzu

Tato stínící technika si našla oblibu v průběhu staletí po celé Evropě. V České republice se s nimi setkáváme poměrně běžně především ve větších městech. Podle statistických průzkumů by o ně měli lidé dokonce větší zájem, kdyby si byli jisti, zda je lze bezpečně ukotvit, aby ve větru neulétly, nebo se nelámaly při manipulaci -vysouvání a sklápění.
fasádní markýzy.jpg
Jedním z největších úskalí civilizovaného světa je špatná informovanost o technických inovacích mezi širokou veřejností. Týká se to prakticky všech oborů, počínaje spotřebním zbožím, přes automobilový průmysl, až ke stavebním technologiím. Lidem zkrátka schází vzdělávání, nemají na něj dostatek času, nebo je nebaví ustavičně se přehrabovat v milionech textů a v tisícovkách nezávislých zdrojů, aby objevili něco, co by jim usnadnilo a zpestřilo život. Dalším faktorem je i lenost, přiznejme si, že mnozí jsou pohodlní a raději sledují zábavný pořad, než se např. zajímat o to, jak ukotvit stínící techniku na zeď jejich domu.
Kotvit markýzulze v současné době v podstatě kamkoliv. A pochopitelně dostatečně bezpečně.
Montáž do betonového zdiva bez vnější tepelné izolace (bez polystyrenu)
Provádí se pomocí speciálních rozpínacích kotev z konstrukční oceli, které zajistí pevné uchycení konstrukce jak na stropě, tak i ve stěně. Práce lze provádět za každého počasí, překážkou není ani mráz, ani srážky. Tento způsob je nejjednodušší a také nejrychlejší, celý proces instalace trvá řádově desítky minut.
žluté markýzy.jpg
Montáž do duté cihly, případně neznámého složení stavebního materiálu
Toto je častý příklad starších domů, kde neznáme složení nosné konstrukce. Pro tyto účely výborně poslouží chemická kotva a závitová tyč. Průměr a délka tyčí se vždy volí v závislosti na hmotnosti konstrukce a rozhoduje rovněž průměr otvoru v držáku markýz. Chemické kotvení vyžaduje práci při teplotách nad nulou a za suchého počasí.
Zateplená fasáda
Pro tento způsob bychom měli zvolit výhradně speciální hmoždinky, které přerušují tepelný most, např. Thermax Fischer. Hmoždinky jsou opatřeny závitem a lze je usadit do libovolné tloušťky izolační vrstvy. Hmoždinky jsou vyrobeny z nerezové oceli, musíme tedy počítat s vyšší cenou, než u kotvení markýz do betonového podkladu.

Previous post Kouzlo elektrických peněz aneb jak vydělat bitcoin?
Next post Hypoteční trh se dramaticky změní již v příštím roce