Stát vytesaný do skály: Monacké knížectví

Ačkoli má Monako své vlastní ozbrojené složky, a to šedesát pět členů královské gardy, spoléhá na Francii a její armádní pomoc. Monako je druhým nejmenším státem na světě. Pochází odtud Grace Kelly, monacká princezna – první herečka, která se prosadila v Americe a její tvář můžeme znát z poštovních známek.
monte carlo
–          Vyspělost Monaka
Monako je jednou ze zemí s nejvyšším HDP na osobu. I to může být důvodem příznivého vlivu na člověka. Lidé se zde dožívají průměrného věku devadesát let.

Co v Monaku navštívit?

1.       Mořské akvárium (na fotce)
Mořské ježovky, krabi, mořské hvězdice, chobotnice, mořští koníci – tohle mořské akvárium je jiné než všechna ostatní. Je velice mělké, takže si na všechny živočichy můžete sáhnout. Mořský život tak můžete zakusit, jak daleko jste ochotni zajít. Celá nádrž zabírá dvě patra muzea, sklo musí mít třicet čísel, aby tlak a tíhu vody uneslo.
akvárium v Monaku
2.       Sbírka luxusních automobilů minulosti
Vojenské vozy, automobily polárních expedic, nebo například De Dion Bouton, automobil s datem výroby 1903. Můžete si de sednout do Bugatti a několika automobilů, které závodily na rallye, nebo formule, které závodily ve zdejších Velkých cenách. Najdete tu několik Rolls-Royce, Bentley, Ferrari nebo Chrysler Berline Imperial.

3.       Jardin Animalier de Monaco
Na vrcholu monacké skály se nachází vyhlídka, z níž uvidíte celý monacký záliv. Tam se také nachází menší zoologická zahrada, kde můžete pozorovat klokany, nosorožce, hrochy, ale hlavně se zde nachází pavilon pavouků.

4.       Muzeum poštovních známek
Zde si můžete prohlídnout historické mince, které mapují historii celého knížectví od dob patnáctého století až do současnosti. Najdete zde i poštovná známky s Grace Kelly.
kasino v Monaku
5.       Oceánografické muzeum
Tady najdete mnoho modelů, ale také artefaktů z monackých plachetnic a lodí, které byly v minulosti známé. Tuto sbírku sestavil monacký kníže, Rainier III. a zpřístupnil veřejnosti.